18
Σεπτεμβρίου
10:00 am — 11:00 pm
Θέατρο Απόλλων
Ερμούπολη, , Σύρος, Κυκλαδες 84100 Greece
Δωρεάν
Φόρτωση Εκδηλώσεων

Το Animasyros κατάφερε να γίνει ένα από τα 20 σημαντικότερα φεστιβάλ κινούμενων σχεδίων στον κόσμο. Ο πρόεδρος του Φεστιβάλ Βασίλης Καραμητσάνης, από την αγάπη του για την Σύρο, έχει δημιουργήσει ένα διεθνές φεστιβάλ που ξεχωρίζει. Περιλαμβάνει διαγωνιστικά τμήματα, ειδικές προβολές στην Ποσειδωνία και στον μεσαιωνικό οικισμό της Άνω Σύρου, παρουσιάσεις ταινιών, αφιερώματα, μυστικές προβολές, σημαντικούς διεθνείς προσκεκλημένους, εκπαιδευτικά εργαστήρια για άτομα με αναπηρία και την Αγορά, μια ετήσια επαγγελματική συνάντηση των κορυφαίων επαγγελματιών του παγκόσμιου animation στην Ερμούπολη. Φιλοξενεί εκατοντάδες animated χαρακτήρες και ακόμα περισσότερους φίλους του animation από ολόκληρο τον κόσμο, με σπουδαίες συνεργασίες όπως αυτές της Στέγης του Ιδρύματος Ωνάση και της Εθνικής Λυρικής Σκηνής.   To Διεθνές Φεστιβάλ Κινουμένων Σχεδίων Animasyros 12 παρουσιάζει στην δωδέκατη έκδοσή του πάνω από 180 ταινίες animation σε ειδικά διαμορφωμένα προγράμματα: -Διεθνές Διαγωνιστικό - Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους -Ειδικές προβολές για παιδιά -Διεθνές Πανόραμα -Ελληνικό Πανόραμα - Ειδικά Αφιερώματα Η φετινή θεματική του Φεστιβάλ είναι αφιερωμένη στο περιβάλλον και τη βιώσιμη Ανάπτυξη. Πέρα από τις προβολές το Φεστιβάλ θα πλαισιώνεται από εκπαιδευτικά εργαστήρια, παρουσιάσεις, εκθέσεις, πάρτι και θα φιλοξενήσει διεθνούς εμβέλειας προσκεκλημένους.

Είσοδος Ελεύθερη

————————————————————————————————————————————————

 Animasyros has grown into one of the world’s 20 most important animation festivals. Founded by Vassilis Karamitsanis, the festival features competition sections, special screenings at Poseidonia and in the medieval settlement of Ano Syros, film presentations, special tributes, secret screenings, major international guests, workshops for people with disabilities and the Agora – an annual market for leading animation professionals at Ermoupolis. Welcoming hundreds of animated characters and even more animation fans from around the world, the festival is organised in collaboration with major partners, including the Onassis Cultural Centre and the Greek National Opera.  

Free Admission

 

Ακολουθεί το πρόγραμμα με τις προβολές και τα δρώμενα που θα πραγματοποιηθούν στο Θέατρο Απόλλων. 

Animasyros 12: Screenings & events schedule  - Apollon Theater

Τετάρτη- Wednesday 18.09

ΠΡΟΒΟΛΕΣ – SCREENINGS

*Apollon Theatre

10:00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ/Ταινία για παιδιά & εφήβους

 FEATURE COMPETITION SECTION AUDIENCE PRIZE/Children Film

Leo Da Vinci: Mission Mona Lisa (IT, 90’)

AGORA

*Apollon Theatre

11:00-14:00  & 
18:00-21:00 VIDEOTHEQUE

Πέμπτη- Thursday 19.09

Προβολές – SCREENINGS * Apollon Theatre

16.45 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II

INTERNATIONAL COMPETITION SECTION II

Under The Rib Cage [BE, 13’02”] Maestro [FR, 1’45”] Sister [CN, 8’02”] The Levers [KR, 9’24”] Mind My Mind [NL, 29’40”]

17.45 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ & ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΙI

COMPETITION SECTION TV & COMMISSIONED II

Pandas in the Mist [FR, 2’12”] Dimitri et la drôle de surprise [FR, 13’11”] It Starts With [GB, 2’40”] Ode [DE, 2’38”] Nature Needs Help [SE, 1’18”] THE TOTS ( episode ROCKET ) [SK, 8’] VAF 2018 [DK, 1’24”] Ghosts [GB, 4’29”] Sad Heart [GB, 4’18”] The Meaning [CS, 3’04”] Grizzy and the Lemmings (season 2) – Game Madness [FR, 7’02”] Little Grey Wolfy. Summer Party [NO, 6’33”]

18:45 Λήξη Προβολών

Screenings End

20.00 Επίσημη Έναρξη Όπερα & Ανιμεϊσον: Εθνική Λυρική Σκηνή: Το Αηδόνι του Αυτοκράτορα- Λένας Πλάτωνος

Official Opening Opera & Animation: Greek National Opera: The Emperor’s Nightingale- Lena Platonos

AGORA *APOLLON THEATRE
11:00-14:00 & 
18:00-21:00
VIDEOTHEQUE

Αυλή Θεάτρου Απόλλων

Apollon Theatre Court

Opening PartyApollon Theatre Court

22:30 Πάρτι Έναρξης Animasyros 12

Animasyros 12 Opening Party

Παρασκευή- Friday 20.09

SCREENINGS

*Apollon Theatre

11:00 Όπερα & Ανιμεϊσον: Εθνική Λυρική Σκηνή: Το Αηδόνι του Αυτοκράτορα- Λένας Πλάτωνος

Opera & Animation: Greek National Opera: The Emperor’s Nightingale- Lena Platonos

16.00 Αφιέρωμα: ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ: 50 ΧΡΟΝΙΑ ANΙΜΕΪΣΟΝ

Tribute: AZERBAIJAN: 50TH ANNIVERSARY OF AZERBAIJANI ANIMATION

Jirtdan, 9’42” Ms. Beetle and Mr. Mouse, 9’48” Giant-Jirtdan, 9’36” Mother on a Tree, 7’16” Dedication, 9’01” Dispute of the Fruits, 9’25” Continuity, 1’42”

17.00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II

STUDENT COMPETITION SECTION II

Good Intentions [GB, 8’34”] The Death Vendor [KR, 5’40”] Big Boy [FR, 4’45”] Laika [PL, 4’41”] Airship of Unknown Direction [RU, 4’58”] Sacrées Nonnes [FR, 5’] Silent Trigger [CN, 9’43”] Bridgemaster [HU, 2’07”] Heat Wave [GR, 7’13”] Kelpie [CA, 3’41”] La Cage [FR, 4’30”] Grand Bassin [FR, 6’37”]

18.30 Αφιέρωμα: ΤΟ ΝΕΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΚΟ ΑΝΙΜΕΪΣΟΝ – ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ

Tribute: THE NEW PORTUGUESE ANIMATED CINEMA – PERSPECTIVES The Sounds From The Drawers, 7’47” Three Weeks In December, 6’13” Amélia & Duarte, 8’30” Soot, 14’

19.15 Αφιέρωμα: ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ

Tribute: SPOTLIGHT ON SWEDEN All the dear little animals, 7’32” Mary and the Monster, 4’28” Shuffled, 5’05” Margot, 2’16” Dreams From The Ocean, 14’15” Stink-a-boo, 1’50”

20.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ

FEATURE COMPETITION SECTION| AUDIENCE PRIZE Memoirs of a man in pajamas [ES, 75’]

21.30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ I

INTERNATIONAL COMPETITION SECTION I The Proposal [BE, 15’] The Elephant’s Song [US, 7’38”] Toomas Beneath The Valley Of The Wild Wolves [EE, HR, FR, 18’] I Have Problems [HU, 6’34”] Gun Shop [US, 2’10”] Selfies [CH, 3’40”] Violent Equation [GR, 5’]

22.45 ANIMAPRIDE ΙV- LGBTQI FILMS Jar [US, 1’35”] Mom’s Clothes [US, 5’35”] Zoodio 54 [GB, 5’] My Little Princess [US, 4’45”] The Night Cleaner [CA, 5’] The Fish Curry [IN, 12’]

23:30 Λήξη Προβολών

Screenings End

AGORA

*Apollon Theatre

11:00-14:00
 & 18:00-21:00

VIDEOTHEQUE

Σάββατο – Saturday 21.09

*Apollon Theatre

ΠΡΟΒΟΛΕΣ – SCREENINGS

11:00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ I(Ε)

INTERNATIONAL COMPETITION SECTION I(Ε)

 The Proposal [BE, 15’] The Elephant’s Song [US, 7’38”] Toomas Beneath The Valley Of The Wild Wolves [EE, HR, FR, 18’] I Have Problems [HU, 6’34”] Gun Shop [US, 2’10”] Selfies [CH, 3’40”] Violent Equation [GR, 5’]

12.00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II(E)

STUDENT COMPETITION SECTION II (E)

Good Intentions [GB, 8’34”] The Death Vendor [KR, 5’40”] Big Boy [FR, 4’45”] Laika [PL, 4’41”] Airship of Unknown Direction [RU, 4’58”] Sacrées Nonnes [FR, 5’] Silent Trigger [CN, 9’43”] Bridgemaster [HU, 2’07”] Heat Wave [GR, 7’13”] Kelpie [CA, 3’41”] La Cage [FR, 4’30”] Grand Bassin [FR, 6’37”]

13:15 Screenings End

16.00 ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ I

STUDENT COMPETITION SECTION I

Tutu [BE, 3’22”] Tea Time [FR, 2’52”] Dip Into [PE, 5’32”] The Ostrich Politic [FR, 6’25”] Belief [KR, 9’40”] The Fiddle [IL, 8’37”] Journey [SK, 8’41”] Presque [FR, 2’03”] Saturn In Leo [HR, 4’44”] Gorilla Thrilla [AT, 5’06”] Undone [ZA, 3’48”] After The Rain [FR, 8’42”] 17.15 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ II (E) INTERNATIONAL COMPETITION SECTION II (E) Under The Rib Cage [BE, 13’02”] Maestro [FR, 1’45”] Sister [CN, 8’02”] The Levers [KR, 9’24”] Mind My Mind [NL, 29’40”]

18.15 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ

GREEK PANORAMA

Black Sheep Escape [GR, 3’20”] Baby Baby [AU, 1’04”] Buton-Off [GR, 2’12”] Lily Girl [GR, 8’08”] While I Keep On Dreaming [GR, 6’19”] How To Poison Yourself! [GR, 3’] Bittersweet Love: The Musical [GR, 4’08”] C. P. Cavafy | The City (Wherever I Turn My Eyes To) [GR, 3’24”] Falling [GR, 3’46”] Gaea And Aether [GR, 4’42”] Reality Fabric [GR, 2’25” Julia [GR, 4’09”] The Life Of Death [GR, 4’35”] Land [GR, 6’] Seeking Refuge [GR, 3’30”] Lament [GR, 3’30”] Paramithi Tou Nerou [GR, 2’47”] One Day One Fly [GR, 6’22”] Act Without Words I [GR, 15’19”] Inverse [GR, 6’38”] 273 Days From Today [GR, 11’38”] Can You Eat Plastic? [CY, 3’24”]

20.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ &  ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ Ι (E)

 COMPETITION SECTION TV & COMMISSIONED I (E)

ATHLETICUS: Anneaux en gymnastique artistique [FR, 2’50”] ATHLETICUS: Course de demi-fond [FR, 2’50”] ATHLETICUS: Salle d’entraînement [FR, 2’50”] ATHLETICUS: Synchronised Trampoline [FR, 2’50”] Digitized 2018 [GR, 2’12”] The Ice Cream Man [CY, 3’27”] Hello Jemima [US, 3’02”] Ariel [GR, 2’25”] Pip [ES, 4’05”] Turn Off Your Mobile Phones – Zagreb Film Festival [HR, 17”] Hooray For Reading [BE, 45”] The Art Of Change: Climate Change [GB, 2’25”] The Myth Of Arachne [DK, 4’29”] What Is Consciousness? [GB, 5’02”] Antarctic [FR, 3’] Reer [FR, 4’10”] Mr Indifferent [IR, 2’45”] Bare Feet [FR, 4’14”] Sundown Place [GB, 1’] UN Heforshe – A Welder’s Witness [US, 52”]

21.30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ III

 INTERNATIONAL COMPETITION SECTION III America [IL, 15’22”] Winter In The Rainforest [LV, 8’35”] The Bird & The Whale [IE, 7’03”] Le Mans 1955 [FR, 15’] Per Aspera Ad Astra [FR, 11’08”]

22.30 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ IV

INTERNATIONAL COMPETITION IV Mum’s The Word [ES, 12’32”] Dorothy The Rambler [FR, 8’42”] At First Sight [NL, 16’10”] Around The Stairway [CH, 5’] Mascot [KR, 6’50”]

23:30 Λήξη Προβολών

Screenings End

AGORA

*Apollon Theatre 11:00-14:00 & 
18:00-21:00 VIDEOTHEQUE

Κυριακή- Sunday 22.09

SCREENINGS

* Apollon Theatre

11.00 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ| ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ/Ταινία για παιδιά & εφήβους

FEATURE COMPETITION SECTION AUDIENCE PRIZE/Children Film Iqbal, a Tale of a Fearless Child (IT, 90’)

12:30 (E) KIDS II The Beekeeper [IE, 6’29”] The Most Magnificent Thing [CA, 22’] Pizza Party [DE, 3’01”] Detti And Doglet − Rapid Reaction [HU, 5’11”] Don’t Feed These Animals [PT, 10’] Toddler [CA, 0’50”] Misguided [US, 2’26”] Like And Follow [JP, 2’05”] Forglemmegei [DK, 7’24”]

13.30 EMILE AWARDS Enough [GB, 2’] A love letter to the one I made up [IL, 6’05”] Musical Traume [CS, 10’] Have Heart [GB, 12’] Last Stop is The Moon [PL/LT, 9’] Cat Days [DE, 11’] The Fruits of Clouds [CZ, 10’] The Fearless are Here [GB, 2’] Better Humans [GB, 3’] Dancing Ice [GB, 1’] (Fool Time) Job [FR, 17’] Pura Vida [EE, 9’] Petits Poissons [FR, 2’]

15:00 Λήξη Προβολών

Screenings End

16.00 ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ IV(Ε)

INTERNATIONAL COMPETITION SECTION IV (Ε) Mum’s The Word [ES, 12’32”] Dorothy The Rambler [FR, 8’42”] At First Sight [NL, 16’10”] Around The Stairway [CH, 5’] Mascot [KR, 6’50”]

17.00 Animagreen: Animated Films on the Environment Panique À Bord [BE, 8’13”] The Last Book From Earth [ES, 2’] Mechanical Liquid [VE, 3’] Blue Tomorrow [TR, 14’53”] The Beebox [US, 2’13”] The Man Is Big [DE, 9’30”] End Of Public Road [SE, 3’] No Snow For Christmas [US, 2’46”] Strange Cargo [FR, 6’] A Strange Trial [CH, 9’58”] Amsterdam 2051 [NL, 1’26”] The Sustainable Urban Mobility Plan Of Kozani [GR, 2’54”] Renewed [GB, 3’10”] Under The Sea [DE, 1’10”] Melty Hearts [CL, 3’56”] Uki [GB, 5’56”] 18:30 Λήξη Προβολών Screenings End

20:00-22:00 Τελετή Λήξης &Απονομής Βραβείων- Ανακοίνωση Βραβείων Διαγωνισμού «An animated EUphoria by Eleusis 2021 European Capital of Culture / powered by Animasyros»- Ανακοίνωση Βραβείων Διαγωνισμού The European Values Award – #ThisisEU Festival Closing & Awards Ceremony- Award Announcement «An animated EUphoria by Eleusis 2021 European Capital of Culture / powered by Animasyros»& The European Values Award – #ThisisEU

22:00 Προβολή Βραβευμένων Ταινιών

Screening of Awarded Films

**ΑΥΛΗ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ – Apollon Theatre Courtyard

 23:00 Πάρτυ Λήξης

Closing Party

Λεπτομέρειες

Αρχή:
Σεπτεμβρίου 18 @ 10:00 πμ
Τέλος:
Σεπτεμβρίου 22 @ 11:00 μμ
Κόστος:
Δωρεάν
Event Categories:
, , ,
Ιστοσελίδα:
http://www.animasyros.gr
Διοργανωτής
ANIMASYROS
Ιστοσελίδα:
www.animasyros.gr